2 Çocuk Annesi Zelal’in Kalbi Durdu, Hayatı Karardı

Mersin’de, aniden kalbinin durması sonucu boyundan aşağısı felç kalan 2 çocuk annesi 26 yaşındaki Zelal Acar, yeniden ayağa kalkabilmek için yetkililerden yardım bekliyor. Kızına yaklaşık bir yıldır kendi evinde bakan anne Suna Gündüz, ‘Kızımın iyileşebilmesi için kök hücre tedavisi olması gerekiyor. Maddi durumumuz yok. Yetkililerden kızımın tedavisi için yardım istiyorum. Onu çok özledim. Tek isteğim kızımın bana yeniden ‘anne’ demesi’ dedi.

Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde yaşayan 2 çocuk annesi Zelal Acar (26) geçtiğimiz yıl Haziran ayında evden dışarı çıktığında aniden kalbi durdu ve yere düştü. Bir süre beynine oksijen gitmeyen Acar, felç geçirdi. 3 ay yoğun bakımda kalan ve bilinci açık olan Acar, tedavisinin ardından taburcu edildi. Genç kadın daha sonra, annesi Suna Gündüz tarafından Mersin’e getirildi. Felç tedavisi için araştırma yapan aile, İstanbul Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde, Zelal Acar ile aynı kaderi paylaşan bir kişinin kök hücre nakli ile eski yaşamına kavuştuğunu öğrenince umutlandı.

‘Sahip çıkan olmadığı için yanıma aldım’

Kızının durumuyla ilgili İHA muhabirine açıklamalarda bulunan anne Gündüz, kızının tedavisi için yetkililerden yardım istedi. Gündüz, ‘Kızım Diyarbakır’da yaşıyordu. 19 Haziran günü evden çıktığı sırada aniden kalbi durmuş ve beyne 45 dakika oksijen gitmediği için felç kalmıştı. 3 ay yoğun bakımda kalan kızım, tedavisinin ardından taburcu oldu. Diyarbakır’da sahip çıkan kimse olmadığı için yanıma getirdim. Kendi imkanlarımla bakmaya çalışıyorum. Fakat, tedavisi için yetkililerin yardımına ihtiyacım var’ dedi.

‘Tek umudumuz kök hücre nakli’

Tedavi için hala umutları olduğunu aktaran Gündüz, ‘Kızımın 2 çocuğu var. Biri bizim yanımızda diğeri babasının yanında. Tedavisi için kendi imkanlarımızla birçok yere başvurduk fakat pek bir sonuç alamadık. Biraz araştırma yaptık, Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde, benzer hastalığa sahip bir çocuğa kök hücre nakli yapılarak tedavi olduğunu gördük. Biz de umutlandık. Fakat kızımızı oraya götürecek gücümüz yok. Bakanlıktan da onay gerekiyormuş’ ifadelerini kullandı.

‘Yemeğini enjektörle midesinden yiyor’

Yaklaşık bir yılını kızıyla birlikte geçirdiğini belirten Gündüz, ‘Sabah 6’da kalkıyorum, ilaçlarını veriyorum. Üzerini değiştiriyorum. Temizliğini yapıyorum. Sürekli hareket ettirmeye çalışıyorum. O benim canım, ciğerim her şeyim. Yemeğini yiyemiyor, enjektör yardımıyla midesinden veriyorum. Bütün günüm onla konuşmakla ve ilgilenmekle geçiyor’ şeklinde konuşu.

‘Bir annenin feryadını duyun’

Tek isteğinin kızının yeniden ‘anne’ demesi olduğunu ifade eden Gündüz, ‘Özellikle Cumhurbaşkanımızdan rica ediyorum. Bir annenin feryadını duysun. Kızıma yardımcı olunması lazım. Kızım her gün gözümün önünde eriyor. Herkesten destek bekliyorum. Kızımın yeniden ayağa kalkmasını özledim. Bana ‘anne’ demesini özledim. Bir yerden destek almıyorum. Eşi de arayıp sormuyor. Eşim inşaatta çalışıyor. Maddi imkanlarımız kısıtlı. Tek isteğim kızım ayağa kalksın, gülsün yeter’ dedi. – MERSİN

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.