Tarihi Köprü Yeniden Trafiğe Açıldı

Mersin’in Silifke ilçesinde belediye tarafından yıkılma tehlikesi olduğu gerekçesiyle kapatılan tarihi Taş Köprü, Silifke Kaymakamlığı talimatıyla yeniden ulaşıma açıldı.

Silifke Kaymakamı Şevket Cinbir, düzenlediği basın toplantısında, Silifke Belediyesinin köprüyü trafik akışına kapatmaya yetki ve sorumluluğunun olmadığını söyledi.

Köprüdeki yıkılma tehlikesi iddialarına değinen Cinbir, ‘Tarihi Taş Köprü’nün yıkılması veya can ve mal kaybı ile ilgili bir risk söz konusu olsa, Ulaşım koordinasyon Merkezi (UKOME) kararı gerekmeksizin bu köprüyü biz zaten kaparız. Ama köprüde can ve mal kaybını gerektirecek herhangi bir durum söz konusu değil.’ dedi.

Cinbir, kum dolu kamyonla ve beton bariyerle köprü girişinin kapatılmasının doğru olmadığını ifade ederek, şöyle konuştu:

‘Bu bir köprüyü trafiğe kapatma işleminden öte, görüntü itibariyle amacını aşmıştır. Diyalog ve koordinasyon kurulmadan, tedbirler alınmadan kum dolu bir kamyon ve dökülmüş betonları tarihi taş köprünün üzerine konulması, köprüye engeller çakılmaya çalışılması aynı zamanda kültür varlıklarına izinsiz müdahaledir. Kültür ve tabiat varlıklarını koruma kanuna göre de suçtur. Belediye yetkisini aşmıştır. Böylesine çirkin bir müdahale olduğunu gören emniyet ve Müze Müdürlüğü olay yerine müdahale etmiş, bu çirkin, anlamsız eyleme son verilmiştir. Burada yetki ve sorumluluk aşımı yapılarak hiç de şık olmayan kamuoyunun da yadırgadığı bir eylem yapılmıştır. En hızlı şekilde köprüyü kapatmak için getiren betonlar ve oraya park edilen kamyon çekilmiştir.’

‘Köprü restore edilecek’

Cinbir, köprünün restore edileceğini vurgulayarak ‘Bu köprü restore edilerek özgün haline getirilecektir. Bunun maliyeti, KDV hariç 3 milyon 800 bin liradır. 2019 yılı sonunda bu restorasyon çalışmasının bitirilmesi öngörülmektedir. Karayolları ile yaptığımız yazışmada, Taş Köprü’yü trafiğe kapatmamızı gerektirecek çalışmalar 2019 yılının mayıs ayında başlayacaktır. Bu tarihe kadar Kaş Köprü’nün trafiğe kapatılması Karayolları Bölge Müdürlüğünce zaruri görülmemiştir. Restorasyon bittikten sonra da köprü yeniden trafiğe açılacaktır.’ ifadesini kullandı.

Silifke Belediye Başkanı Mustafa Turgut ise gazetecilere yaptığı açıklamada, Taş Köprü’nün, Atatürk Köprüsü’nün tamamlanmasıyla UKOME kararı doğrultusunda ulaşıma kapatıldığını, yeniden açılmasını doğru bulmadıklarını kaydetti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.