“Sapanca Gölü’nü koruyacağız”

“Sapanca Gölü’nü koruyacağız”

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof.Dr. Veysel Eroğlu, Sakarya Valiliği ziyaretinde Sapanca Gölü ile ilgili önemli eylem planlarını harekete geçirmek için çalıştıklarını söyledi.

RAMİZ KAAN OKTAR – SADIK CANGEL
SAKARYA

Toplu temel atma ile açılış törenlerine katılmak üzere Sakaryaya gelen Bakan Eroğlu, Sakarya temaslarına Vali Mustafa Büyükü makamında ziyaret ederek başladı. Bakan Eroğlu, burada yaptığı açıklamada; Bakanlık olarak Sakaryaya çok sayıda yatırım yaptık yapmaya da devam edeceğiz. Düzceden başlayarak Bulgaristan sınırına kadar pek çok ili içine alan bir projeyi hayata geçiriyoruz: herhangi bir kuraklık durumunda bu proje sayesinde 3 yıl su sıkıntısı yaşanmayacak. Bugün temelini atacağımız baraj da bu projenin halkalarından biri dedi.

Bakan Eroğlu, Kocaelideki TÜPRAŞın Sapanca Gölünden aşırı su çekmesine bir yaptırım uygulayacak mısınız? sorusuna şöyle karşılık verdi: Dün akşam geç saatlere kadar arkadaşlarımızla Sapanca Gölü’nü Koruma Eylem Planları üzerinde konuştuk. Sapanca Gölünü koruyacağız. Yok olup gitmesine izin vermeyeceğiz. Gölün korunması için 15-20 adet eylem planları hazırlıyoruz. Sakarya ve Kocaelideki birimlerin de katılacağı ortak bir toplantı yapacağız. Sapancayı fazlasıyla önemsiyoruz. Temelini atacağımız baraj da Sapanca Gölünü besleyecek.

Taş ocakları ile ilgili bir soruya da Bakan Eroğlu; şöyle cevap verdi: Çevre ve Orman Bakanlığı’yken izin ve denetimler bizdeydi ancak şimdi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda. Eğer yasalara aykırı bir durum varsa Bakanlık bunu affetmez ve en ağır cezayı vererek ruhsatları iptal eder. Bakan Eroğlu, Sakarya Valisi Mustafa Büyükü ziyaretinin ardından Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlunu ziyaret etti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.