Terme Çayı bir ilçeyi göle çevirdi

Terme Çayı bir ilçeyi göle çevirdi

Samsun’un Terme ilçesinde etkili olan sağanak yağıştan dolayı şehir merkezinden geçen Terme Çayı ile su kanallarının taşması sonucu çok sayıda ev, iş yeri ve tarım arazileri sular altında kaldı.

Terme’de önceki gece saatlerinde başlayan ve dün de öğle saatlerinde etkisini artıran sağanak yağış ilçede sele ve su baskınlarına sebep oldu. Bazı mahallelerdeki evlerin önü ve tarım arazileri adeta göle döndü. Örnekler evlerin önündeki suların içinde yüzerken, tavuk ve civcivler ise telef oldular. Vatandaşlar büyükbaş hayvanlarını ölümden kurtardılar. İlçedeki bazı yerlerde su kesintisinin yaşandığı öğrenilirken, vatandaşlar su kanallarında daha önce önlem alınmamasının sele ve su baskınlarına sebep olduğunu ileri sürerek yetkilileri göreve davet ettiler.

Yalı Mahallesi Muhtarı Murat Dinç, vatandaşların zor günler yaşadığını belirterek, yetkililerden yardım istedi.
20 günlük danasını kucağına alarak ahırını basan sudan kurtaran Alim Kuyu (55), arazilerinin sel suları altında kaldığını kaydetti.

Ahmet Kuyu (60) ile Engin Kuyu (32) ise ellerinin önünün göle döndüğünü ve tarım arazilerinin sular altında kaldığını ifade etti.

Tavukları ve civcivleri telefon olan Murat Uzunkaya çaresizliklerini dile getirirken, Sultan Aydın (25) ise ahırdaki büyükbaş hayvanlarını zor kurtardıklarını ve güvenli yere götürdüklerini belirterek, “Evlerimiz önü adeta Venedik’e döndü” dedi.

İlçede AFAD ekiplerinin yapısal hasar tespiti, İl Tarım Müdürlüğü yetkililerinin ise tarım arazilerinde hasar ve ziyan tespitine başladıkları öğrenildi.

MUAMMER AY

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.