Adana’da ’57. Alaya Vefa Yürüyüşü’

Adana, Osmaniye, Hatay ve Mersin’de, Çanakkale Kara Savaşları’nın 103. yılı anma törenleri kapsamında, ’57. Alay Vefa Yürüyüşü’ yapıldı.

Gençlik ve Spor Bakanlığınca düzenlenen ve Adana Gençlik Merkezleri tarafından organize edilen etkinlikte, lise ve üniversitede okuyan 250 öğrenci, sabah namazı için Sabancı Merkez Cami’ne geldi.

Sabah namazının kılınmasının ardından, 103 yıl önceki Çanakkale Kara Savaşları’nda şehit düşen 19. Tümen’e bağlı 57. Alay askerleri için hatim duası edildi.

Namazın ve duaların ardından etkinliğe katılan gençler, Sabancı Merkez Cami’nden Merkez Park Amfi’sine kadar 103 metre uzunluğundaki Türk bayrağını taşıyıp ’57. Alay Vefa Yürüyüşü’nü gerçekleştirdi.

Burada çorba ve ekmek ikram edilen katılımcılar daha sonra şehitler için dua etti.

Osmaniye

Osmaniye Alibeyli Camii’nde toplanan vatandaşlar, burada sabah namazını kıladıktan sonra ellerinde Türk bayraklarıyla Enverül Hamid Camii arkasında bulunan temsili şehitliğe kadar yürüdü.

Burada tüm şehitler için dua eden gruba çorba ikram edildi. Yürüyüşe Osmaniye Valisi Ömer Faruk Coşkun ve kurum müdürleri de katıldı.

Hatay

Hatay’da Çanakkale Kara Savaşlarının 103. yılı anma törenleri kapsamında, merkez Antakya ilçesi Hacı Kemal Çipe Camii’nde toplanan grup, burada sabah namazını kıldı.

Camide yarma çorbası ikram edilen grup, ellerinde Türk bayraklarıyla Antakya Şehitliği’ne yürüdü.

Kur’an-ı Kerim tilavetinin okunduğu etkinlikte, vatandaşlar şehitler için dualar etti.

Mersin

Mersin Tren Garı önünde bir araya gelen öğrenciler ve vatandaşlar, Akdeniz Mehter Takımı öncülüğünde İstiklal Caddesi üzerinden Cumhuriyet alanına kadar ellerinde Türk bayraklarıyla yürüdü.

Cumhuriyet Alanı’nda saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı okundu. Kur’an-ı Kerim tilaveti ve şehitler için dua edilmesinin ardından çeşitli ikramlarda bulunuldu.

Mersin Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Şaban Güneş, programın ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, yürüyüşün önemine dikkati çekti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.