Çocuk Hakları ve İş İlkeleri’ Projesi

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) ve Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonunca (TESK) yürütülen ‘Çocuk Hakları ve İş İlkeleri’ projesinin ilk toplantısı, Mersin’de yapıldı.

TESK Avrupa Birliği ve Dışilişkiler Müdürü Elif Güliz Bayram, bir otelde düzenlenen toplantının açılışında, Ankara merkezli 10 pilot ilde yürütülen projenin temel amacının çocuk işçiliğinin önlenmesine katkı sağlamak olduğunu belirtti.

Çalışan çocuklara ve onların ailelerine destek olmayı hedeflediklerini aktaran Bayram, çocuk işçiliğinin önlenmesinde usta öğreticiler olarak esnafların da kritik öneme sahip olduğunu vurguladı.

Bayram, 10 ilde TESK ve alt birimlerinin kapasiteni arttırırken, kamuoyunun çocuk işçiliğine yönelik farkındalığını arttırmaya çalışacaklarını ifade ederek, ‘Usta baba yarısıdır. Ahilik kültüründen gelen esnaf ve sanatkarlar olarak, ustanın baba yarısı olduğuna inanan bir teşkilatız. Şuna inanıyoruz, bizim mesleklerimizin yaşaması için çırakların meslekleri doğru öğrenmesi, ustaları geçmeleri gerekiyor. Bu anlamda doğru, düzgün ve güzel ortamlarda çırakları yetiştirmemiz gerekiyor. Meslekleri doğru öğrenmelerini istiyoruz. Çocuk işçiliğinin en büyük güçlü alternatifi olan mesleki eğitim konusunda büyük bir kampanya yapmayı planlıyoruz.’ dedi.

Toplantıya Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Talat Dinçer de katıldı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.