Hazır Giyimde Uğur Güven Tazeledi

Akdeniz Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği’nin seçimli olağan genel kurul toplantısında, tek listeyle seçime giren mevcut Başkan Hayri Uğur yeniden Yönetim Kurulu Başkanı seçildi.

Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) Seçimli Genel Kurul Toplantıları, Akdeniz Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Genel Kurulu ile devam etti. Akdeniz Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanlığına tekrar seçilerek Güven tazeleyen Uğur, rakamlardan bağımsız olarak istihdama katkısı ve ülkeye bıraktığı katma değer itibarıyla en önemli sanayi kollarından birinin, hazır giyim ve konfeksiyon sektörü olduğunu söyledi.

Sektörün her anlamda hızla geliştiğini kaydeden Uğur, ‘Sektörümüz aynı zamanda küçük tesislerden, büyük üretim tesislerine kadar her büyüklükteki ünitelerde üretim yapabilen, bilgisayar destekli üretim sistemlerinin hızla gelişmekte olduğu, çevreye ve doğaya olumsuz etkisi olmayan modern bir sanayi koludur. Ayrıca markalaşmaya en müsait sektör olması ile de katma değerli ürün ihracına imkan tanımaktadır’ dedi.

Hazır giyim ve konfeksiyon sektörünün, Türkiye ve AKİB ihracatına da değinen Uğur, ‘Birliğimiz, siz değerli üyelerimizin katkıları ile 2017 yılında 390 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi. Bir o kadar da Mersin Serbest Bölgesi’nden ihracat gerçekleştirildi. Fakat, gerçekleşen bu ihracat, ihracatçı birlikleri kayıtlarında yer almamaktadır. Dolayısıyla bölgemiz olarak yaklaşık 800 milyon dolarlık ihracatı 2017 yılında gerçekleştirdik. Bunun yanında özellikle İspanya pazarındaki yüzde 60’lık büyümenin sürdürülebilir olması için daha çok çalışmalıyız’ ifadelerini kullandı.

‘İhracat hedeflerini daha üst seviyelere taşıyacağız’

Verdikleri destek ve katılımlarından dolayı hazır giyim ihracatçılarına teşekkür eden Uğur, ‘Akdeniz Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu olarak, 2018 yılında da sizden gelecek öneriler doğrultusunda Ekonomi Bakanlığı ve TİM koordinasyonunda belirlenen ülkemiz ihracat hedeflerini daha üst seviyelere taşımak ve üyelerimizin dünya pazarındaki ihracat paylarının arttırılmasının sağlanması amacıyla çalışmalarımıza devam edeceğiz’ şeklinde konuştu. – MERSİN

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.