Jandarmadan ‘Barkod ve Karekod Okuyucu Cihazlı’ Uygulama – Antalya/mersin/

Antalya ve Muğla’da jandarma ekipleri, barkod ile karekod okuyucu cihazı kullanarak çipli kimlik kartları ve ehliyetlerini kontrol ettikleri kişilerin bilgilerine kısa sürede erişti.

Antalya İl Jandarma Komutanlığı ekipleri de 19 ille eş zamanlı olarak ‘Türkiye huzur yol kontrol uygulaması’ kapsamında Döşemealtı ilçesine bağlı Selimiye Mahallesi, Burdur karayolunun 32. kilometresindeki jandarma-polis ortak arama noktasında uygulama gerçekleştirdi.

Uygulama sırasında durdurulan araçlardaki kişilerin çipli kimlik kartlarının barkodları ve ehliyetlerdeki karekodlar cihazla okutularak kişilerin bilgilerine kısa sürede ulaşıldı.

Muğla Jandarma Komutanlığı ekipleri de önemli turizm yol güzergahındaki Bodrum Güvercinlik Jandarma Yol Uygulama ve Kontrol noktasında uygulama gerçekleştirdi.

Uygulama sırasında durdurulan araçlardaki kişilerin kimlik kartları barkod okuma cihazıyla okutularak kişilerin bilgisine kısa sürede ulaşıldı. Uygulama noktasında jandarma ekipleri tarafından Simülasyon Bilim ve Teknolojileri (SimBT) şirketince üretilen gözlükler de kullanılıyor. Gözlüğü takan jandarma personeli, sürücülerin ehliyetlerini, yolcuların kimliklerini ve araç plakalarını kontrol etti. Jandarma narkotik köpekleri de şüphe üzerine durdurulan araçlar ile yolcu otobüslerinin bagajlarında arama yaptı.

Uygulamanın özelliği

Jandarma ekipleri, ülke genelinde emniyet, asayiş, kolluk hizmetlerinin kalitesini artırmak üzere yeni bir uygulama başlattı.

Bu kapsamda barkod ve karekod okuma cihazlarıyla yapılan sorgulamalarda, çipli kimlik kartları ile ehliyetlerin üzerindeki barkod ve karekodlar okutularak bilgiye daha hızlı, kesintisiz, güvenilir, emniyetli şekilde ulaşılmasına imkan sağlanıyor.

İlk kez kullanılan cihazlar sayesinde vatandaşa ait veri girişlerinin hızlanması, yanlış veri girişlerinin asgariye indirilmesi, toplu taşıma hizmeti veren araçlardaki sorgulamalarda işlemlerin hızlı şekilde tamamlanarak bekleme süresinin azaltılması, böylece hizmet kalitesinin artırılması hedefleniyor.

Jandarmadan ‘barkod okuyucu cihazlı’ uygulama
Adana, Hatay ve Mersin’de eş zamanlı uygulama kapsamında jandarma ekipleri, ilk kez kullandıkları barkod okuyucu cihazlarla kimlik kartlarının çipini okutarak, kontrol edilen kişinin bilgilerine kısa sürede ulaştı
ADANA/HATAY/ Adana, Hatay ve Mersin’de eş zamanlı uygulama kapsamında jandarma ekipleri, ilk kez barkod okuyucu cihaz kullanarak kimlik kartlarının çipinden, kontrol edilen kişinin bilgilerine ulaştı.

Jandarma ekipleri, ülke genelinde emniyet, asayiş ve kolluk hizmetlerinin kalitesini artırmak üzere yeni uygulama başlattı.

Barkod okuma cihazlarıyla yapılan sorgulamalarda kimlik kartlarının çipleri okutularak, bilgilere daha hızlı, kesintisiz, güvenilir ve emniyetli şekilde ulaşılmasına imkan sağlanıyor.

Bu kapsamda Adana İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, Adana-Kayseri karayolunda asayiş uygulaması gerçekleştirdi.

Drone destekli uygulamada, barkod ve karekod okuyucularla çipli kimlik kartları sorgulandı, araçlarda eğitimli köpeklerle arama yapıldı.

İki saat süren uygulamada 177 araç ve 423 kişinin kimlik sorgusu yapıldı, farklı suçlardan aranan 3 şüpheli gözaltına alındı.

Hatay

Hatay’da yol kontrol ve arama noktalarında barkod ve karekod okuyucu cihazlar ilk kez kullanıldı.

Bomba arama köpeği ‘Cadı’ ve tütün tespit köpeği ‘Divit’in de kullanıldığı Kırıkhan-Topboğazı mevkisindeki uygulamada, yolcuların hem kimlik kontrolleri yapıldı hem de araçlarda arama gerçekleştirildi.

Kırıkhan İlçe Jandarma Komutanlığında görevli Jandarma Uzman Çavuş Zafer Büyükarslan, AA muhabirine, barkod okuyucu sistemle kimlik bilgilerini sorgulama işlemlerinin hızlandırılmasının amaçlandığını söyledi.

Aynı zamanda yeni sistemle yanlış veri girişlerinin asgariye indirilmesinin amaçlandığını belirten Büyükarslan, ‘Toplu taşıma hizmeti veren araç içi sorgulamalarında ise yapılan işlemleri hızlı bir şekilde bitirmek, ayrıca vatandaşımız nezdinde verilen emniyet ve asayiş hizmetlerinin kalitesini arttırmak maksadıyla barkod sistemi kullanılmaya başlanmıştır.’ diye konuştu.

Yolcular, sistemi memnuniyetle karşıladı

Kontroller sırasında durdurulan sürücülerden Ömer Kaya da vatandaşların yararına her türlü uygulamadan memnun olduklarını söyledi.

Sistemin işleri kolaylaştırdığını ifade eden Kaya, ‘Yerinde bir karar. Daha önce bekliyorduk, zorumuza gidiyordu, kolay değil, yarım saat beklediğimi bilirim ben. Şimdi artık beklemiyoruz.’ dedi.

Dolmuş şoförü Ufuk Sancaktar da uygulamanın pratik olduğunu ve özellikle toplu taşıma sürücüsü ve yolcuları için çok daha hızlı bir sistem olduğunu anlattı.

Mersin

Mersin’de de jandarma ekipleri, yaptıkları denetimlerde yeni faaliyete geçirilen barkod ve karekod okuyucularla ilk kez çipli kimlik kartlarını sorguladı.

İl jandarma Komutanlığı ve Tarsus İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri, Adana-Mersin TEM otoyolundaki Avadan gişeleri yol kontrol ve arama noktasında denetim ve kontrol gerçekleştirdi.

Drone desteğiyle yapılan kontrolde 30 kişilik ekip görev aldı ve iki dedektör köpek kullanıldı.

İl jandarma komutan yardımcılarının yönettiği uygulamada yaklaşık 200 araç durdurularak arandı.

Kontrollerde kimlik kartlarının üzerindeki barkodlar ile ehliyetlerdeki karekodlar sorgulandı.

Yeni barkod ve karekodlarla yapılan kimlik sorgulamalarında işlemler hızlı şekilde tamamlandı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.