Kalkınma Bakanı Elvan: ‘Onlar Seçilmiş Değil Kandil’in Atadığı İnsanlar’

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, görevlendirme yapılan belediyelere ilişkin, ‘O güneydoğudaki belediyelerin binalarında silahlar, havan topları, bombalar bulundu. Belediye bomba imalathanesi mi? Belediye silah deposu mu? O kimin belediyesi? PKK’nın belediyesi mi Türkiye Cumhuriyeti’nin belediyesi mi? Efendim ‘onlar seçilmiş insanlar.’ Hadi oradan. Onlar seçilmiş insanlar falan değil; Kandil tarafından atanmış vatandaşın tanımadığı bilmediği insanlar.’ dedi.

Elvan, Mersin’deki programı kapsamında Suphi Öner Öğretmenevi’nde düzenlenen programda merkez Yenişehir ve Mezitli ilçesindeki mahallelerin muhtarlarıyla bir araya geldi.

Konuşmasında, muhtarlığın, en küçük yerel yönetim birimi olduğunu anımsatan Elvan, mahallelerin sorunlarının dile getirilmesi ve yerleşim yerlerinin geliştirilmesinde önemli bir görevi üstlendiklerini söyledi.

Elvan, Mersin’in deniz, liman ve sanayi başta olmak üzere birçok alandaki potansiyeliyle çok önemli avantajlara sahip olduğunu ifade ederek, geçmiş dönemdeki yerel yönetimlerin bunu kullanamayarak, rant için imara açtıkları yeşil alanları ‘katlettiğini’ dile getirdi.

Kentte her kesimden insanla diyalog kurduğunu ifade eden Elvan, ‘Mersin’e geldiğimiz 2015 yılında, kentin eksiklikleri neyse yoğun bir çalışma içerisine girdik, Devasa projeler başlattık. O gün itibariyle yaklaşık 13 milyar Türk lirası civarında bir yatırım söz konusuydu. Bugün Mersin’e yapılan yatırım tutarı 31 milyar Türk lirasına ulaştı. Mersin’i resmen yatırıma boğduk; büyük yatırımlara başladık.’ diye konuştu.

Bakan Elvan, yapılan yatırımlarla ilgili haksız eleştirilerin yapıldığını vurgulayarak, şöyle konuştu:

‘Mersin’imize daha fazla ne yapabiliriz düşüncesiyle yoğun bir şekilde yatırımlara başladık. Bu defa şunu duyduk. Efendim, ‘AK Parti hükumeti ve Sayın Bakan Mersin’i betonlaştırıyor.’ Allah’tan korkun ya. Yıllarca bu şehri katlettiniz. Bu şehrin derelerini kapattınız. Bir yağmur yağdığında her tarafı sel bastı. Üzerine 20 katlı binalar diktiniz, rantını kime sağladıysanız sağladınız. Her tarafı betonlaştırdınız. Ulaşım, turizm için yol yapıyoruz ‘betonlaştırdınız’ diyorlar. Yol düzenlemeyi Mersin’in ihtiyacı için yapacağız. Mersin’i sadece Türkiye’nin değil tüm bu coğrafyanın en önemli cazibe merkezi haline getirmeyi hedefliyoruz. Herkes Dubai’ye gidiyor. Burasını da Dubai gibi bir merkez yapmayı hedefliyoruz. Bu hedef doğrultusunda çalışıyoruz.’

‘Biz hizmet partisiyiz, ideoloji partisi değil.’

AK Parti iktidarıyla birlikte ülkede her alanda önemli yatırımların yapılıp, mesafeler katedildiğini belirten Elvan, ‘Türkiye’de inanılmaz bir gelişme sağladık. 2018’in ilk çeyreğinde 7,4’lük bir büyüme performansı gerçekleştirdik ve oldukça sağlıklı bir büyüme. Tarım, hizmetler ve sanayi sektörü büyüyor. Şimdi bizim yeni hedeflerimiz var. Atatürk ne demiş, ‘Gençler bu ülkeyi size emanet ediyorum.’ Gençlerimize emanet ediyor. Biz de gençlerimize güveniyoruz. Bizim, 2023, 2053, 2071 hedeflerimiz var. Biz bu hedefleri gerçekleştirmek istiyoruz. Biz, bir hizmet partisiyiz, bir ideoloji partisi değiliz.’ diye konuştu.

Elvan, muhtarlardan gelen taleplerinin neredeyse tamamının yerel yönetimlerle alakalı olduğuna dikkati çekerek, çok daha huzurlu, yeşile duyarlı bir kent inşa etmeyi istediklerini söyledi.

Takım tutar gibi parti tutulan dönemlerin geride kaldığını, vatandaşların kim hizmet ediyorsa onu tercih ettiğini kaydeden Elvan, şunları kaydetti:

‘Kimse kusura bakmasın cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, hiç bir partinin tekelinde de değildir. Kimse de kalkıp sahip çıkmasın. Mustafa Kemal Atatürk, 81 milyon vatandaşımızın ve Türkiye Cumhuriyemizin kurucusudur ve sadece bir partinin tekelinde olamaz. Öyle lafla da Atatürkçülük olmaz kusura bakmayın. Atatürkçülük vatana, millete hizmet etmektir; çalışmaktır, çaba sarf etmektir. Biz günde 16, 17 saat çalışıyoruz. Bir taraftan Atatürkçüyüm diyeceksin, diğer taraftan da PKK’lılarla el ele kol kola yürüyeceksin. Bu mu Atatürkçülük?’

‘Milliyetçilik teröre karşı mücadeleyle, vatanı sevmekle, çalışmakla, üretmekle olur’

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) kapsamında belediyelere görevlendirme yapılmasına ilişkin eleştirilere de değinerek, şunları aktardı:

‘O belediyelerin içerisinde havan topları bulundu. O güneydoğudaki belediyelerin binalarında silahlar, havan topları, bombalar bulundu. Belediye bomba imalathanesi mi? Belediye silah deposu mu? O kimin belediyesi? PKK’nın belediyesi mi Türkiye Cumhuriyeti’nin belediyesi mi? Efendim ‘onlar seçilmiş insanlar.’ Hadi oradan. Onlar seçilmiş insanlar falan değil; Kandil tarafından atanmış vatandaşın tanımadığı bilmediği insanlar. Bana bir tane milletin kararıyla atanmış HDP’nin milletvekilini, belediye başkanını gösterir misiniz? Kandil’in belirlediği ve atadığı kişiler. ‘Sen gidip şurada belediye başkanı olacaksın’, tanımaz mı bu insanlar? Ondan sonra da ana muhalefet olarak ele ele kol kola onlarla bir arada olacaksın, bir taraftan da Atatürkçüyüm, milliyetçiyim diyeceksin. Milliyetçilik öyle olmaz. Milliyetçilik teröre karşı mücadeleyle, vatanı sevmekle, çalışmakla, üretmekle olur.’

Konuşmasının devamında kente yapılan yatırımları anlatan Elvan, muhtarların sorunlarını dinledi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.