Kışın akü problemleri neden daha çok yaşanır

Kışın akü problemleri neden daha çok yaşanır

Kışın akü problemleri neden daha çok yaşanırKış aylarında yaşanan soğuk havalar araçların birçok parçasında negatif etkilere sebep olmaktadır. Bu parçalarında başında ise aküler gelir. Kış aylarında akü marş basmama gibi sorunlar çok yoğun bir şekilde yaşanmaktadır. Marş basmama ve zor basma durumu ise aracın düşük performanslı çalışmasına neden olurken yüksek yakıt tüketimine de neden olmaktadır. Akülerin enerjileri kimyasal yapısından dolayı ortam sıcaklığı bağlıdır. Soğuk havalarda enerjileri düşen aküler araçların ihtiyacı olan ateşleme gücünü sağlayamaz.

Akülerin Ateşleme Gücü Düşer

Akülerin ideal performanslarını verdiği sıcaklık değerleri 22 ile 25 derece arasındadır. Yüzde 100 şarj durumundaki akü, hava sıcaklığı 0 dereceye düştüğünde yalnızca yüzde 60’lık bir performans ile çalışabilmektedir. Aynı şekilde sıfırın altın düştüğünde ise yüzde 40’ın üzerinde bir performans sergileyemeyen akülerin ilk ateşlemesi sıcaklığın düşmesiyle zorlaşır. Bu nedenle soğuk bölgelerde akü tercihinde bulunurken soğuk motor gücü özelliği barındıran modellerin tercih edilmesi sürücülerin yararına olacaktır. Ayrıca yüksek akımlı ateşleme sistemine sahip olan modeller de soğuk havalarda aracın performansının ideal düzeylere ulaşmasını mümkün hale getirir. Kış aylarında yaşanan en önemli sorunlardan biri ise akünün donmasıdır. Akü donarsa eğer yeniden kullanımı mümkün olmaz. Bu nedenle akünün periyodik olarak edilmesi sürücüler açısından önemlidir.

Kış Aylarına Nasıl Hazırlanılmalı?

Araç sahipleri, kış aylarına girmeden önce mutlaka akülerinin bakımlarını gerçekleştirmelidir. Kış aylarına girilmeden önce akünün yüzde 100 şarj durumunda olması gerekir. Böylelikle soğuk havaların akü üzerindeki etkisi kırılmış olur. Öte yandan akünün durgun voltaj ve elekrolit seviyelerinin de mutlaka kontrol edilmesi gerekir. Kış aylarında motor yağının donması sorunu da akünün performansını etkileyen faktörlerden biridir. Bu durum akünün normalden fazla güç kullanımı gerçekleştirmesine ve deşarj olmasına enden olur.

Etiketler
En ucuz akü , Ucuz Akü , Akü

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.