Mersin Hortum Seraları Vurdu, Evlerin Çatılarını Uçurdu

Hortum seraları vurdu, evlerin çatılarını uçurdu

Mersin’in Erdemli ilçesinde yaşanan hortum felaketinin verdiği zarar, gün ağarınca ortaya çıktı. Seraların yıkıldığı, elektrik direklerinin devrildiği ilçede 2 evin de çatısı uçtu.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü ve İlçe Tarım Müdürlüğü’ne bağlı 5 ekip, dün yaşanan afet sonrası zarar gören tarım arazilerinde hasar tespit çalışmalarına başladı. Hasar tespit çalışmasına katılan ve çiftçilere ‘geçmiş olsun’ dileklerini ileten İlçe Tarım Müdürü Mesut Yıldız, Afetle ilgili olarak bize ulaşan bilgi doğrultusunda afet birimini oluşturduk. 5 ekip sabah saatlerinde sahalara inerek hasar tespit çalışması yapılıyor. Vatandaşımızın yaralarını sarmak için müdürlük olarak, bakanlık olarak elimizden geleni yapıyoruz. Vatandaşlarımıza büyük geçmiş olsun. Zararın mali boyutu hasar tespiti yapıldıktan sonra belli olacak dedi.

Ziraat Odası Başkanı Rasim Şahin ise Dün akşam saatlerinde meydana gelen hortum sonrasında ilçemize bağlı Kocahasanlı, Üçtepe, Limonlu, Karakeşli, Yarenler, Türbe ve Alata mahallelerindeki seralarda büyük hasarlar oluştu. Bir çok sera yıkılmış durumda. Çiftçilerimize devlet büyüklerimizin yardım eli uzatmasını bekliyoruz. İnşallah kısa sürede yaralar sarılır diye konuştu.

Serası yıkılan çiftçi Hasan Göken ve Afife Koca da hortum esnasında sera içinde çalıştıklarını söyledi.

Öte yandan hortum nedeni ile 2 evin çatısı uçtu. Ev sahiplerin Hacı Turgut, Ne olduğunu anlamadık. 2 dakika içerisinde evin çatısı uçtu. Kendimizi dışarı zor attık. Devletimizden yardım bekliyoruz şeklinde konuştu.

Birçok üretici zaman kaybetmeden yırtılan sera kaplamalarını değiştirmeye koyuldu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.