Mersin Limanı’nda Yük Trafiği 20,2 Milyon Tona Yükseldi

Mersin Limanı’nda yük trafiği 3 yıldır artışını sürdürüyor. Limanda, Temmuz 2018’de yük trafiği geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4’lük artışla 2,9 milyon tona yükselirken, 7 aylık dönemde ise 20,2 milyon ton oldu. Ayrıca 7 aylık dönemde Mersin Liman tesislerine operasyon için uğrayan gemi sayısı da geçen yıla göre yüzde 4,5 artarak 2 bin 629’a yükseldi.

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası’nın (MTSO) aylık göstergeler verilerine göre, Mersin Liman Başkanlığı bazında elleçlenen yük trafiği genel anlamda 3 yıldır artış eğiliminde. Elleçlenen yük trafiği 2018 yılının ilk 7 ayında geçen yıla göre yüzde 4’lük artışla 20,2 milyon tona yükselde. 2018’in ilk 7 aylık döneminde yük trafiği artış hızının, geçen yıla göre yavaşlamasında ihraç edilen yükler ile ithal edilen yüklerin etkili olduğu görüldü. Temmuz 2018’de ise yük trafiği geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4’lük artışla 2,9 milyon tona yükseldi. Bunda başta ihraç edilen yüklerdeki artışın payı olduğu gözlendi. 2017’nin 7 aylık döneminde Mersin Liman Başkanlığı elleçlenen yük miktarı ile Türkiye genelindeki liman başkanlıkları içerisindeki 6. sıradaki yerini, 2018’de de korurken, ihraç edilen yükler Nisan ayı haricinde 2018’de tüm aylarda geçen yılın üzerinde gerçekleşmesiyle yılın ilk yarısında yüzde 7’lik genişlemeyle yaklaşık 8,3 milyon ton seviyesinde gerçekleşti. Söz konusu artışta ‘makineler, taşıma teçhizatı, aksam, çeşitli parçalar, konteynerler, cevher, metal atıklar, ham ve üretilmiş mineraller ile inşaat malzemeleri en fazla katkıyı verdi.

İthal edilen yüklerde ise yılın ilk 7 ayında ‘petrol ürünleri’ yük grubundaki genişlemenin de etkisiyle geçen yıla göre yüzde 1’lik artışla 9,6 milyon tona yükselirken, dahili taşımacılık yükleri geçen yılın yüzde 1 altında kalarak 756 bin ton seviyesinde gerçekleşti. Transit taşımacılık yükleri ise belirgin artışla 59 bin tona yükseldi. Hem dahili taşımacılıkta söz konusu daralmada hemde transit taşımacılık yüklerindeki artışta makineler, taşıma teçhizatı, aksam ve çeşitli parçaları, konteyner ve petrol ürünleri yük grubunun etkisi olduğu görüldü.

Operasyon için uğrayan gemi sayısı yüzde 4,5 arttı

Mersin Liman Başkanlığı bazında elleçlenen konteyner miktarındaki artışta devam ediyor. 2018’in ilk 7 aylık döneminde konteyner trafiği geçen yıla göre yüzde 9’luk artış göstererek 946 bin 536 TEU’ya ulaştı. Bunda hem yükleme hem de boşaltma yüklerinin katkısı oldu. 2017 yılı ilk 7 aylık dönemde Mersin Limanı elleçlenen konteyner miktarına göre Türkiye’deki konteyner limanları içerisinde 2. sıradaki yerini 2018 yılında da korudu. Yılın 7 aylık döneminde Mersin Liman tesislerine operasyon için uğrayan gemi sayısı geçen yıla göre yüzde 4,5 artarak 2 bin 629’a yükseldi. Türkiye genelinde limanlara uğrayan gemi sayısına göre Mersin, geçen yılki 4. sıradaki yerini de 2018’de korudu.

Avrupa hattında taşınan araç sayısıyla Mersin Limanı 5. sırada yer alıyor

Uluslararası taşıma hatlarına göre Mersin’deki Ro-Ro istatistikleri incelendiğinde, Ro-Ro gemileriyle tır-treyler-vagon taşımaları Mersin-Trieste ve Mersin-Magusa hatlarında yoğunlaştığı görüldü. Türkiye genelinde Avrupa hattında taşınan toplam araç sayısı ile Mersin-Trieste hattı yüzde 8,7’lik payla 5. sırada yer alırken, Akdeniz hattında ise Mersin-Magusa hattı yüzde 42,2’lik payla ilk sırada geliyor. Yurtdışı bağlantılı otomobil-araç elleçlemesinde ise liman tesislerinde gelen giden araç trafiğine göre Mersin Uluslararası Limanı yüzde 0.6’lık payla Türkiye genelinde 9. sırada yer alırken, onu 10. sırada Taşucu Belediye Limanı, 11. sırada da Taşucu TDİ Limanı takip etti. – MERSİN

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.