Mtso Heyeti Ankara’dan Müjdelerle Döndü

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Meclis Başkanı Hamit İzol ve Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan başkanlığındaki heyet, Ankara’da Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’ı ziyaret ederek, Çukurova Bölgesel Havaalanı’ndan sektörel sanayi siteleri kurulumuna kadar birçok konuda müjdeli haberlerle döndü.

Kalkınma Bakanlığında yaklaşık 1,5 saat süren görüşmede, Başkan Kızıltan ana hedeflerini anlattı. Kentteki tüm kurum, kuruluş ve sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte ortak lobi faaliyetleri sürdürmek istediklerini vurgulayan başkanlar, Bakan Elvan’a da verdiği destekler ve kente hizmetlerinden dolayı teşekkür etti. Tüm Meclis başkanlık divanı ve yönetim kurulu üyelerinin kendilerini tanıtıp sektörel sorunlarını dile getirmelerinin ardından Mersin projeleri masaya yatırıldı. Kabulde konuşan Bakan Elvan, yeni yönetimi kutlayarak, ‘MTSO’yu Mersin’in en önemli sivil toplum kuruluşlarından biri olarak görüyorum. Yeni oluşan yönetimin Mersin’de birlik ve beraberliği sağlayacak bir misyonla yola çıkmasını da çok önemsiyorum. Birlikteliğin beraberinde başarı getirdiğine inanan biriyim. İnsanların birbirinden farklı düşünce yapısına sahip olmaları son derece doğal, aslında bu farklılıklar bizim zenginliğimiz, önemli olan farklı düşüncelerin bir araya gelerek ortak akılda buluşması. Bu, bizim kalkınmamız için son derece önemli’ dedi.

‘Havaalanı 2019’da hizmet vermeye başlayacak’

Görüşme, Mersin’de yürütülen projelerin son durumuna yönelik değerlendirmelerle devam etti. Üzerinde durulan ilk proje, kentin uzun zamandır beklediği Çukurova Bölgesel Havaalanı Projesi oldu. Altyapı inşaatının Haziran’da tamamlanacağını bildiren Bakan Elvan, üst yapı ihalesinin de sonuçlandırıldığını söyledi. İhaleyi uluslararası deneyime sahip bir firmanın üstlendiğini kaydeden Elvan, üst yapı inşaatının da en kısa sürede başlayacağını, 2019 yılında ise bu projenin hizmete gireceğini müjdeledi. Ulaşım alanında üzerinde durulan bir diğer yatırım Çeşmeli-Taşucu otoyolu oldu. Bu otoyol ihalesine de yap işlet devret modeliyle ihaleye çıkıldığını açıklayan Elvan, tekliflerin 14 Ağustos’a kadar verileceğini açıkladı. Kentin bir diğer önemli konusu olan sanayicinin yatırım için yer bulamama konusuna da değinen Elvan, bu alanda devam eden çalışmaları açıkladı. Elvan, ‘Tarım Gıda Teknoparkı’nın kuruluş kararı bildiğiniz üzere alındı. İşletici şirketin kurulması için çalışmalara hız verildi. Aynı şekilde Tarsus’ta Gıda Organize Sanayi Bölgesinin altyapı çalışmalarına başlanıyor. Özel bir müteşebbis tarafından yapılmakta olan Tarım Teknolojileri İhtisas Organize Sanayi Bölgesinde de tahsislere kısa sürede başlanacak. Mevcut organize sanayi bölgesinin genişleme çalışmaları da devam ediyor. OSB yönetimince oluşturulan 1. etap gelişme alanında parseller yatırımcılara tahsis edilebilir hale geldi. OSB yönetimimiz buna ek olarak iki bölgede daha gelişme alanı oluşturmak için çalışma yürütüyor. Bu çalışmaları da en kısa sürede sonuçlandıracağız’ diye konuştu.

Mega Endüstri Bölgesi kurulum çalışmalarına başlandığını da bildiren Elvan, bu konuda da işlemlerin devam ettiğini ve çok kısa sürede bu konuya yönelik müjdeleri de paylaşacaklarını ifade etti. Büyük sanayi bölgeleri yanında karma ya da sektörel sanayi siteleri kurulumuna yönelik önemli adımlar atıldığına da dikkat çeken Elvan, ‘Merkez ya da ilçelerde sanayi siteleri ve sektörel sitelerin kurulmasına oldukça önemli destekler var. Bu konudaki ilgili yasal düzenlemeleri yaptık. Sanayi sitelerindeki işyeri büyüklükleri öncelikle 3 bin 500 metrekareye, ardından da 5 bin metrekareye çıkarıldı. Bu yatırımlar yapılırken gerek üst yapı, gerekse altyapı yatırımlarının tamamı düşük faizli Bakanlık kredisinden faydalanarak gerçekleştirilecek. Sektörler bir araya gelerek buldukları alanlarda yatırım için Bakanlığa başvurmaları halinde finansman ve bürokratik anlamda her türlü kolaylık sağlanacak. Bu sayede kent içinde, mahalle aralarındaki küçük ölçekli sanayi işletmelerimize daha iyi ve düzenli bir ortamda üretim yapabilecekleri alanlara taşınmalarına öncülük edeceğiz’ şeklinde konuştu.

Bakan Elvan’ın son müjdesi ise Tarsus’a yönelik oldu. İlçenin uzun zamandır dile getirdiği üniversite talebinin karşılıksız kalmadığını ifade eden Elvan, Cumhurbaşkanı ve Başbakan tarafından da uygun bulunan Tarsus Üniversitesi’nin Kanun Tasarısı’nın 20 Nisan’da Meclise sunulduğunu kaydedip, en kısa sürede Mersin’e bir üniversite daha kazandırılacağını müjdeledi. – MERSİN

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.