Muz Üreticisinin Yüzü Gülüyor

Türkiye’de birçok meyvenin ilk hasadının yapıldığı yer olarak öne çıkan ve son yıllarda muz seraları da kurulan Mersin’in Silifke ilçesinde muz, çiftçinin yüzünü güldürüyor.

İlçede domates üretimi yapılan seraların yükseltilip muz üretimine uygun hale getirilmesiyle başlanan çalışmalardan olumlu sonuç alınınca, Tarım ve Orman Müdürlüğüne kayıtlı olarak muz üretim alanı da 3 bin 500 dönüme çıktı.

İşçiliğinin ve ilaç masrafının domatese göre daha az olması, fiyatların da dalında 3 liradan alıcı bulması nedeniyle çiftçiler, muz üretimine yönelirken, gelecek yıllarda üretim sahasının daha genişlemesi bekleniyor.

İlçenin ilk muz üreticilerinden İsmail Gürses, gazetecilere yaptığı açıklamada, 5 yıl önce başladıkları muz üretiminde, güzel sonuç aldıklarını ve çiftçilerin yüzünün güldüğünü söyledi.

Seraların yanında yapılan işleme tesisleriyle Türkiye’nin her tarafına çok kaliteli muz yetiştirip gönderdiklerini ifade eden Gürses, şöyle konuştu:

‘Çiftçimiz çilekten, limondan, kayısıdan ve tüm ürünlerden kazancının çok daha fazlasını muzdan elde etti ve gelirini yükseltti. 5 dönümle başladığımız Silifke’deki muz maceramız şu anda 3 bin dönüm serayla doruğa çıktı. Yıllık 24 bin kilogram hasatla gerçekten yurt dışına verdiğimiz dövizlerin cebimizde kalmasını sağladı. Tüm çiftçilerimizi muz memnun etti ve daha fazla muz dikmek için çaba sarf etmemizi sağladı. Bugün Silifke’de yetişmez denilen muzla harikalar yaratıyoruz. Kaliteli, albenili, dayanıklı ve lezzetli bir ürün yetiştirdik.’

Silifke Ziraat Odası Başkanı Cafer Doygun da ilçede son yıllarda çiftçilerin muz üretimine yöneldiğini, Tarım ve Orman Müdürlüğüne kayıtlı 3 bin 500 dönüm muz serası bulunduğunu ve buradan yaklaşık 25 bin ton muz üretiminin gerçekleştirildiğini bildirdi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.