OTO EXPERTİZ NEDİR

mobil oto ekspertiz

mobil oto ekspertizExpertiz sözcüğü, Fransızca kökenli expert sözcüğünden türetilmiştir. Expert sözcüğü Türkçeye exper olarak dahil edilmiştir. Exper, herhangi bir konuda teknik bilgisi olan kişiye denmektedir. Oto expertiz ise, oto experlerinin çeşitli ekipmanlar ve teknik cihazlar ile otomobilleri detaylı olarak inceleyerek otomobil hakkında görüş bildirmesidir. Oto expertiz raporu, sözlü ve yazılı olarak verilebilir.

Otomobil Alırken Neden Oto Expertiz Yapılmalı?

Oto ekspertiz işlemi, aracın değişen parçalarından, mekanik aksamının durumuna, ileride masraf çıkarabilecek yerlerine, geçmişte yaptığı kazalara kadar bir çok incelemeyi oluşturur.

  1. el araç pazarının genişlediği ülkemizde, kullanılmış araç almadan önce sadece kaportasına veya motoruna bakmanın yeterli olmadığını bilmelisiniz. Bazen alıcılar sanayide ki tanıdık ustalara göstermeyi tercih edebilirler ancak bu durum sağlıklı değildir çünkü ustalar çıplak gözle baktıkları zaman bazı hataları ve kusurları gözden kaçırabilirler. Özellikle oto experlerinin tavsiyesi, 10 yaş ve üzeri araç alırken veya satarken araca oto expertiz roporu alınarak araçtaki eskime ve yıpranmalar tespit edilip ona göre fiyat belirlenmesi yapmanızdır.
  1. el araç alırken oto expertiz yaptırmadan almamakta fayda vardır. Aksi halde ileride araçla ilgili sıkıntılar yaşanabilir.
  1. el otomobil almak istediğinizde ilanlarda genellikle ‘’bayan aracı veya doktordan az kullanılmış’’ gibi ifadeler karşınıza çıkar. Satıcıların bu ifadelerde bulunmasının sebebi, aracın temiz olduğunun, kaza yapmadığının ve daha sonradan masraf çıkarmayacağının teminatını vermek içindir. Ancak yukarıda da belirttiğim gibi dışarıdan bakıldığında çok temiz ve masrafsız görülen araçlar oto expertiz raporlarında tam tersi not almaktadır. Bazen kaza yapan araçlar tutanak tutturmadan aracını yaptırdığı için kaza kayıtları bulunamaz ama araca yaptıracağınız oto expertiz ile aracın kaza yapıp yapmadığı anlaşılabilir.
  1. el araç satan bazı kişiler aracın kilometresini düşürerek aracı size daha az kullanılmış olarak göstermeye çalışabilirler böyle bir durumda yine oto expertiz yaptırarak aracın kilometresini öğrenemeseniz bile geçmiş muayene ve bakım kayıtlarından tahmin edebilirsiniz.
  1. el otomotiv alırken daha pek çok hilelerle karşılaşabilirsiniz, bu hilelerden korunmak için oto expertiz yaptırmanın faydalarının bilincinde olmak gerekir.2. el araç almak istediğiniz zaman, aracı satmak isteyen kişilere oto expertiz raporu almak istediğinizi belirtirseniz, daha sonra kötü hilelerle karşılaşmak zorunda kalmazsınız.

Oto Expertiz Yaptırırken Hangi Soruların Cevapları Aranmalı?

1-Söz konusu araç, belirtilen özelliklerde midir?

2-Söz konusu araç, belirtilenlerin dışında bir arıza içeriyor mu?

3-Söz konusu araç, kullananların hayatını tehlikeye düşürecek bir risk içeriyor mu?

4-Söz konusu araç, estetik açıdan güzel ve konforlu mu?

5-Söz konusu araç, araç sahibinin herhangi bir borcundan dolayı alıkonulabilir mi?

6-Söz konusu aracın yasal mercilere borcu var mı?

Bütün bu soruların cevaplarının bulunması satıcı ve alıcı arasında etik bir ticaret geçekleşmesi ve karşılıklı memnuniyet için gereklidir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.