Yaralanan Deniz Kaplumbağası En Az 2 Yılda İyileşiyor’

‘Yaralanan deniz kaplumbağası en az 2 yılda iyileşiyor’
Mersin’deki Deniz Kaplumbağaları Kurtarma Rehabilitasyon Bilgilendirme Merkezinde bugüne kadar 25 deniz kaplumbağasının tedavisi gerçekleştirildi

MERSİN – Mersin’ndeki Deniz Kaplumbağaları Kurtarma Rehabilitasyon Bilgilendirme Merkezi’nde, bugüne kadar yaralanan 25 kaplumbağa tedavi edilerek yeniden denizle buluşturulurken, 9 kaplumbağanın tedavisi sürüyor.
Merkez Mezitli ilçesi Davultepe Mahallesi 100. Yıl Parkı içerisinde 2010 yılında kurulan ve 2011 yılında hizmete giren Deniz Kaplumbağaları Kurtarma Rehabilitasyon Bilgilendirme Merkezi, 7 yıldır nesli tükenme tehlikesi altında olan caretta caretta ve diğer deniz kaplumbağalarının tedavilerini gerçekleştiriyor. Bu kapsamda, insan unsuru ya da dış etkenlerden dolayı yaralanan kaplumbağalar bu merkezde tedavi altına alınıyor.
Yaptıkları çalışmalarla ilgili İHA muhabirine açıklamalarda bulunan Orman ve Su İşleri Bakanlığı 7. Bölge Müdürlüğü Mersin Şube Müdürlüğü’nde görevli Ayşe Dürgen, nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan deniz kaplumbağaların tedavisini Deniz Kaplumbağaları Kurtarma Rehabitasyon Bilgilendirme Merkezinde gerçekleştirdiklerini belirterek, bugüne kadar 44 kaplumbağa girişinin olduğunu, 25’inin tedavisinin gerçekleştirilip geri salındığını ve 9’unun da tedavisinin sürdüğünü belirtti. Sahadaki bilgilendirme ve eğitim çalışmalarının kaplumbağalarda ki yaralanma olaylarına yansıdığını kaydeden Gürgen, ‘İlk zamanlarda travmalı yani kafa tasında kırık olan vakalar çok geliyordu. Ama balıkçı eğitimleriyle bunları aşmayı başardık. Bugünlerde daha çok kazara balıkçı ağlarına takılan kaplumbağalar geliyor. Kış döneminde göç etmeyen hayvanlar da soğuk şoku nedeniyle gelen buraya gelebiliyor’ dedi.
Deniz kaplumbağalarının tedavilerinin uzun sürdüğünü aktaran Gürgen, ‘Bu canlılar metabolizması yavaş çalışan canlılar. Bu nedenle tedavileri uzun sürüyor. Tedaviler ortalama 2 yıl sürüyor. Burada onlara özel alanlar oluşturduk ve en iyi şekilde tedavi olmadan salınımlarını yapmıyoruz. Bu nedenle de tedavi süreleri biraz uzaya biliyor. Merkeze gelen her ihbarı değerlendiriyoruz. 7/24 telefonlarımız ve merkezimiz açık. Burası halka açık bir yer, sadece tedavilerin olduğu zamanlarda kapatıyoruz. Bunun dışında özellikle öğrenci eğitimleri ve halka yönelik eğitimlere önem veriyoruz’ ifadelerini kullandı.
Merkezdeki kaplumbağaları ziyaret eden yurt dışından gelen misafirler ise ‘Biz buraya ikinci kez geliyoruz. Çocuklar için çok güzel bir şey böyle bir yerin bulunması. Çocukların bunları anlaması gerekiyor. Biz insanlar ne kadar tabiata ve hayvanlara zarar verebiliyoruz. Bunları çocuklar gördükten sonra bu hataları yapmaması için çaba göstermeleri gerekiyor. Hayvanlar böyle bir durumda oldukları için çok üzgünüz’ şeklinde konuştular.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.